Współczesne dzieci coraz gorzej piszą.

To opinie nauczycieli, rodziców i metodyków zajmujących się opracowywaniem programów edukacyjnych.  Dlaczego tak się dzieje?

Głównym powodem jest coraz słabsza kondycja manualna dzieci.

Brak prac ręcznych, ćwiczeń wytrzymałości ręki i precyzji, powoduje, że słyszymy od dziecka “boli mnie ręka, już nie dam rady, nie wygodnie mi’. Często przychodzi nam wtedy na myśl brak koncentracji tymczasem powód może być zupełnie inny.  Dzieci nie są w stanie utrzymywać ręki w dyscyplinie, która jest niezbędna podczas pisania. A przecież im starsze dzieci tym dłuższe teksty będą musiały pisać. Nie sprzyja również nadmierne korzystanie z komputera i klawiatury, gdyż tutaj ćwiczymy zupełnie inne partie mięśni, niż podczas pisania tradycyjnego.

W klasach 1-3 można zauważyć, jak wiele dzieci ma problemy z pisaniem.

W szkołach brakuje czasu na ćwiczenia grafomotoryczne, które przygotowują rekę do prawidłowego trzymania pisaka. A one sa niezbędne by dziecko bez wysiłku dobrze pisało. Ćwiczenia grafomotoryczne ćwiczą napięcie mięśniowe i koordynację wzrokowo-ruchową. Pisanie to konkretny wysiłek  konkretnych mięśni, które muszą być przygotowane do aktywności. W szkole często dzieci od razu proszone są o uzupełnianie w 3-liniach, co dla większości z nich jest zbyt precyzyjną pracą jak na początek. Jeżeli dzieciom nie udaje się odwzorowywanie liter, czy szlaczków, zniechęcają się i poddają. Niestety pisanie , tuż za czytaniem , jest jedną z najważniejszych umiejętności szkolnych , które są bazą na następne lata szkoły. Nie możemy tutaj pozwolić sobie na bagatelizowanie czy odpuszczenie.

Jakie ćwiczenia można zrobić z dzieckiem w domu?

  •  ugniatanie elastycznej piłeczki, po kilka razy, raz jedną raz drugą ręką
  • pisanie liter, czy szlaczków na tacy z piaskiem
  • przekładanie małych kulek pęsetą z kubeczka do kubeczka
  • lepienie lier czy wyrazów z plasteliny

Ćwiczenia takie najlepiej rozpocząć już z 6 a nawet z 5 latkiem. Zaproponowane dziecku w formie zabawy świetnie przygotują je na szkolne wyzwanie.

Zapraszamy także na nasze zajęcia z nauki pisania : soboty 10.40-11.40, startujemy 17 listopada. Cena 100zł miesięcznie.
Zapisy 602 27 50 69