akademia-siedlce.pl

Jak rozwinąć koncentrację u dziecka

Dla większości dzieci koncentracja jest pojęciem abstrakcyjnym. Nigdy jej nie widziały i nie wiedzą czym jest. Każde dziecko wielokrotnie w ciągu dnia bywa w stanie koncentracji np. gdy z zaangażowaniem ogląda film, gdy gra na komputerze czy komórce. Podczas tych zajęć bywa tak bardzo skoncentrowane, że może nie słyszeć co mówi rodzic. Jednak samo dziecko nie wie , że to jest właśnie koncentracja. Pojawia się ona spontanicznie, gdy dziecko robi coś z pasją i przeżywa emocje.
Czy odrabianie lekcji jest czynnością przy której koncentracja pojawia się spontanicznie z powodu pasji i emocji? Bywa, że tak, ale wyłącznie u dzieci które mają sukcesy szkolne i cieszą się odrabianiem lekcji. U pozostałych dzieci w sytuacjach szkolnym  i prac domowych nie pojawia się spontaniczna koncentracja. Ponadto dziecko nie jest wstanie przywołać koncentracji na zawołanie. To tak nie działa.

Najlepszym rozwiązaniem jest pokazanie dziecku kilku prostych zabaw które koncentrują

1. Czarna kropka.
Narysuj w zeszycie mazakiem czarną kropkę średnicy 1,5 cm. Kropka musi być cała zamalowana. Przygotuj stoper- np. w telefonie. Zabawa polega na tym, że na twój znak „start” dziecko ma patrzeć w czarna kropkę np. pół minuty. Podczas tego musi jak najmniej mrugać oczami i oczywiście robi to w ciszy.  Po upływie danego czasu dziecku opowiada co widziało, co działo się z kropką.  Przy tak krótkim czasie z kropka raczej nic się nie wydarzy, ale gdy będziemy systematycznie wydłużać czas o 10-15 sekund w pewnym momencie dziecko zacznie opowiadać, że z jednej kropki zrobiły się dwie, lub że czarna kropka miała świetlistą otoczkę. Są to normalne zjawiska przy tym ćwiczeniu i świadczą, że zostało prawidłowo wykonane i dziecko było w stanie koncentracji.
2. Klepsydra.
Wystarczy kupić kilka różnych klepsydr. Dostępne są w internecie w sklepach z wyposażenie do gier planszowych. Warto kupić taka 30 sek, 1 min, 2 min 3 min i 5 min. Ćwiczenie polega na tym , że dziecko patrzy w ciszy na przesypujący się piasek. Zaczynamy od najkrótszej klepsydry.

Oba ćwiczenia warto wykonywać przed odrabianiem lekcji, oraz w trakcie, gdy widać , że dziecku jest ciężko i jest rozproszone. Oczywiście jak we wszystkim potrzebna jest systematyczność. Codzienny trening pokaże dziecku jak szybko się skoncentrować. A zaproponowane zabawy dziecko może również wykonać w szkole przed sprawdzianem czy inną wymagająca sytuacją.

Takie i inne ćwiczenia pokazujemy dzieciom które uczęszczają na zajęcia Mądre Dziecko , czy Uczeń z charakterem. Zapraszamy.

Jeżeli jesteś zainteresowana zajęciami dla swojego dziecka, które rozwiną koncentracje, zostaw do siebie kontakt

[contact-form to=’siedlce@akademianauki.pl’ subject=’Konakt z artykulu koncentracja’][contact-field label=’Imię rodzica’ type=’text’ required=’1’/][contact-field label=’Telefon’ type=’text’/][contact-field label=’Opis pytania / problemu’ type=’textarea’/][/contact-form]