Procedury sanitarne w Akademii Nauki w okresie roku szkolnego.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa w placówce i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, w naszej placówce obowiązują specjalne Procedury bezpieczeństwa.
- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w Akademii Nauki odpowiada Dyrektor: Mariola Kalinowska.
- Akademia pracuje w godzinach 14.30-19.30
- Liczba osób która może jednorazowo przebywać w salach licząc 1,5 m2 na osobę to: w Sali niebieskiej 16 osób, w sali zielonej 20 osób
- Do Akademii nie będą wpuszczani: dzieci oraz zleceniobiorcy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję.
- W Akademii dzieci ani zleceniobiorcy nie muszą zakrywać ust i nosa (nie chodzą w maseczkach), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego a także w niniejszych Procedurach.
- Na tablicy ogłoszeń w korytarzu budynku znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
Dyrektor placówki zapewnia:
- Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń oraz sprzętów i zabawek znajdujących się w placówce;
- Płyn do dezynfekcji rąk – przy wejściu do Akademii.
- Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;
- Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki i rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia);
- Pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom jak i rodzicom.
Dyrektor:
- nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
- dba o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować;
- prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w placówce;
- kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
- współpracuje ze służbami sanitarnymi;
- instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
- zapewnia taką organizację zajęć, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali, zaś grupą będą się opiekowali Ci sami opiekunowie;
- informuje rodziców o obowiązujących w placówce procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą strony internetowej placówki.
Każdy zleceniobiorca placówki zobowiązany jest:
- Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej:
- Regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
- Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
- Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
- Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;
- Dezynfekować ławki i krzesła po każdej grupie szkoleniowej
- Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych dzieci;
- Postępować zgodnie z zapisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa;
Osoby sprzątające w placówce po każdym dniu myją i/lub dezynfekują:
- Ciągi komunikacyjne – myją
- Poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją
i dezynfekują; - Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów;
- Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
- Pracują w rękawiczkach.
Trenerzy:
- sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci zgodnie z ustaleniami, objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;
- dezynfekują ławki i wietrzą salę po każdej grupie szkoleniowej
- sprawdzają czy dzieci przynoszą swoją wyprawkę: piórnik, segregator z materiałami, kostki. Jeżeli dziecko nie ma swoich udostępnia z Akademii, po użyciu oddaje dziecku do domu, ewentualnie jeżeli się da to dezynfekuje.
- dbają o to, by dzieci regularnie myły ręce w tym po skorzystaniu z toalety i dezynfekowały po wejściu do Akademii
- dbają o to, by dzieci nie kontaktowały się z grupami w Sali obok, innymi trenerami czy osobami obecnymi w Akademii w danym momencie
Przyprowadzanie i odbiór dzieci z Akademii.
- W holu może przebywać maksymalnie 13 osób
- Rodzic/opiekun prawny odprowadza dziecko do drzwi wejściowych na 1 piętrze, gdzie dziecko jest sprawnie przekazane trenerowi/ opiekunowi. W przypadku 4-5 latków rodzic może wejść by pomóc przebrać się dziecku
- Dziecko nie może wnosić do budynku zabawek.
- Rodzic dba o to, aby dziecko po wejściu do Akademii zdezynfekowało ręce
- W przypadku stwierdzenia przez trenera objawów chorobowych u dziecka, trener nie pozwala wejść dalej i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka.
- Odbiór dziecka : Rodzic wchodzi w maseczce czy przyłbicy do holu, dezynfekuje ręce, uczestniczy w podsumowaniu zajęć które przeprowadza trener(dzieci w tym czasie przebywają w sali). Po zakończonym podsumowaniu Rodzic odbiera dziecko.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W akademii wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika akademii, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego dziecka odbierają je z placówki przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.
- W przypadku wystąpienia u pracownika placówki będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do Akademii kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydane.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Dyrektor na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
Przepisy końcowe
- Procedury bezpieczeństwa obowiązują w Akademii Nauki od dnia 1września 2020 r. do czasu ich odwołania.
- Wszyscy zleceniobiorcy placówki zobowiązani się do ich stosowania i przestrzegania.